Bakü

Önemi Notlar:

  • Azerbaycan ile (GMT +5) Türkiye ( GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken,Bakü ‘de 14.00’tür.
  • Azerbaycan’ın para birimi Manat olup kısaca AZN şeklinde gösteriliyor. Manat’ı oluşturan ve bizdeki kuruş’un karşılığı olan birim ise Qepik. İnternette görünen kur 1 AZN = 2,24 TL -şeklindedir.
  • Bakü Türk Konsolosluğu - Samed Vurgun küçesi No :134 Bakü Tel : +994 12 444 73 20
  • Bakü'nün iklimi karasal iklimdir. Kışları soğuk ve yağmurlu veya kar yağışlıdır, yazları ise sıcak ve kuraktır. Fakat güney kısımlarında hava yazın serin, kışın ise ılık ve yağışlıdır. Nisan ayında ortalama sıcaklık daha az 15 °C - 17 °C civarındadır.
  • Normal pasaport sahipleri Haydar Aliev Havalimanında vize alabilmektedir.
  • Havalimanında vize alınabilmesi için 2 adet resim uçak ve otel rezervasyonlarının yanlarında olması gereklidir,Ayrıca Vize ücreti tamamen Gümrük memurlarını kontrolünde olup, 10 USD - 70 USD aralığında olmak üzere kendileri tarafından tahsil edilmektedir.
  • Yeşil, Gri, Siyah pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler.

Bakü Hakkında Genel Bilgiler:

Türkiye'nin doğusunda, Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan Bakü; Azerbaycan Cumhuriyeti'nin başkentidir. İstanbul'dan 1800 km uzaklıkta yer alan ve Kafkaslar'ın en büyük şehri ünvanına sahip olan bu kent; adını Farsça ''Büyük Rüzgar'' anlamına gelen ''Bad-ı Kübra'' dan almaktadır. Sanayi, ticaret ve kültür merkezi olan bu şehir; aynı zamanda bir liman kenti olmasıyla da doğudaki benzerlerinden ayrılır.Bakü de uluslararası uçuşlar için Haydar Aliyev havalimanı kullanılmaktadır.

Gezilebilecek Yerler; Bakü’nün kent merkezi 12. Yüzyılda yapılan yüksek surlarla çevrili “Icheri Sheher” olarak adlandırılan tarihi bölümüdür. Modern ve yüksek yapılar ile Bakü’nün modern yüzüne tanıklık edeceksiniz. İslam, Avrupa ve Sovyet mimarisinin esintilerini bu şehirdeki yapılarda görebilirsiniz. Kent merkezini oluşturan tarihi bölüm Icheri Sheher UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır ve içerisinde 50’den fazla mimari eser bulunmaktadır. Shirvanshakhs Sarayı, Synyg Gala, Kız Kulesi bu bölümde yer alan başlıca önemli eserlerdendir. Shirvanshakhs Sarayı, Bakü’nün Şirvan Şahları’na başkentlik yaptığını belirten etkileyici bir eserdir. Kız Kulesi de yine bu bölümde yer alan büyüleyici bir anıttır. Bu anıt gökyüzünden bakıldığında Q şeklinde görünmektedir. Bakü’nün en önemli caddesi ise Targovaya Caddesi’dir. Cadde üzerinde önemli taş yapılar, ünlü mağazalar bulunmaktadır. Bakü’de görülmesi gereken önemli bir nokta da Surakhanı yerleşim alanının 30 km kuzeydoğu tarafında bulunan Ateshgah Tapınağı’dır.

Kültür ve Eğlence; Azerbaycan’ın kültür merkezi olan Bakü, tiyatro, konser salonu, sanat galerisi, kütüphane, sergi bakımından çok zengindir. Bakü’de çok önemli tiyatrolar bulunmaktadır. Rus Dram Tiyatrosu, Devlet Ulusal Dram Tiyatrosu, Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu, Devlet Kukla Tiyatrosu ve Ibrus Tiyatrosu başlıca tiyatro merkezleridir. En önemli konser alanları ise Bakü Kültür Merkezi, Bakü Caz Merkezi, Haydar Aliyev Sarayı, Bakü Müzik Akademisi Büyük Salonu olarak sıralanabilir. Bakü Uluslararası Caz Festivali şehrin önemli kültürel etkinliklerinden biridir.
Bakü eğlence açısından da farklı alternatifler sunan bir kenttir. Son yıllarda gece kulüpleri ve barların sayısı artış göstermektedir. Özellikle Shikhovo Plajı gibi Hazar Denizi etrafında yer alan etkileyici plajları bulunmaktadır. Fıskiye Meydanı etrafında da eğlenceli ve renkli mekanlar yer almaktadır.

Yeme İçme; Bakü, tarihi bir kent olma özelliğinin izinde geleneksel bir mutfak kültürünü de oluşturmuştur. Şehirde İran, Türkiye, Asya ve Ortadoğu kültürüne ait lezzetleri de tadabileceğiniz restoranlar yer almaktadır. Azerbaycan mutfağı Türk mutfağına benzer lezzetleri de barındırmaktadır. Sebze yemekleri ise hamurlu yemekler, mantı, dolma, pilav ve kebaplara göre daha az ilgi görür. Bakü mutfağında yaygın olan yemeklerde baharatlar da ön plandadır. Bu mutfağa özgü başlıca yemekler; pyty, dushbara, kyufta-bozbash, dovga, ovdukh, Iyulya-kebap, balık shashlyk, djudja kebap, pilav çeşitleri ve shor gogal, mutaky, shakerbura, helva ve paklava gibi tatlılardır. Hazar denizinden elde edilen deniz ürünleri de bolca tüketilmektedir.

Alışveriş; Bakü şehrinin özellikle Fıskiye Meydanı çevresinde yer alan alışveriş noktaları oldukça ilgi çekicidir. Nizami Caddesi üzerindeki dükkanlar da alışveriş konusunda ziyaretçilerin ihtiyacını karşılamaktadır. TSUM Mağazası, şehrin en büyük mağazasıdır ve burada kente özgü otantik halılar, elektronik eşyalar, mücevherler bulunmaktadır. Şehri hatırlatacak hediyelik eşyaları kent merkezindeki tarihi bölümden temin edebilirsiniz.