Değerli Türk, Kazak, Kırgız, Özbek, Azeri ve Diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile Balkanlardaki Meslektaşlarımız,

Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği olarak Türkiye’de düzenli olarak Kemik Eklem Kongresi adını verdiğimiz bilimsel toplantılar düzenliyoruz. Buna ek olarak 2018 yılından itibaren derneğimizin kuruluş amacı ve tüzüğü gereği Türkçe konuşulan ülkelerde de her sene bir bilimsel toplantı tertiplemeyi kararlaştırmıştık. Bunlardan ilkini 19-23 Nisan 2018 tarihleri arasında “Birinci Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi” adı altında dost ve kardeş Azerbaycan’da yaklaşık 250 meslektaşımızın katılımı ile gerçekleştirdik.

Bu toplantıların ikincisini Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği öncülüğünde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ve S.D. Asfendiyarov Kazak Milli Tıp Üniversitesi Rektörlüklerinin katkıları ile 11-15 Eylül 2019 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı kentinde “İkinci Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi” adı altında gerçekleştireceğiz.

Üç gün sürecek olan bu toplantıda Türk Dünyasında konusunda yetkin ve deneyimli meslektaşlarımız travma, artroplasti, çocuk ortopedisi ile spor yaralanmaları ve artroskopi konularında tecrübelerini bizlerle paylaşacaklardır. sonra Bilimsel programa ek olarak 13 Eylül 2019 tarihinde kemik ve yumuşak doku tümörleri konusunda genç meslektaşlarımıza yönelik bir günlük kurs düzenlenecektir.

Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği öncülüğünde yapılacak bu toplantının Türk, Kazak ve diğer Orta Asya Cumhuriyetlerinden gelecek meslektaşlarımız için en iyi şekilde geçmesini, bilimsel anlamda doyurucu olması yanında, Türk Dünyasındaki tüm meslektaşlarımız ve aileleri için de yeni dostluklar kurulmasına vesile olmasını dileriz.

Katılacak meslektaşlarımızı Orta Asya’nın ortasında, Tanrı Dağlarının eteğinde Ata Yurdu Almatı’da ağırlamak ümidi ile saygılar sunarız.


Prof. Dr. Vedat ŞAHİN

Kongre Başkanı


Prof. Dr. Nurlan BATPENOV

Kongre Başkanı

gün kaldı.

Kongreye