Almati

Eski adıyla Alma-ata Kazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. Üç tarafı dağlarla çevrili olan Almatı büyüleyici bir tabiata sahiptir. Şehrin en eski adı Alma -ata Kazakça’ da Elma atası anlamına gelmektedir. Orta Asya steplerinin arasında Trans-İli Dağlarıyla çevrili Almatı, Orta Asya’nın en gelişmiş ve modern şehirlerinden biridir. Ülkenin en büyük havalimanı Almatı Uluslararası Havalimanıdır. Aynı zamanda Asya’nın en büyük havalimanlarından da biridir. Tarihi ipek yolu üzerinde olan bu şehir, tarihi eserleri, parkları, yaklaşık yarım saat içinde ulaşabileceğiz dağların manzarası, kış turizmi, tiyatroları, müzeleri ile pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. İş seyahatlerinde de Çin, Orta Asya Cumhuriyetleri, Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan arasında önemli ulaşım noktalarından birisi olduğundan oldukça rağbet görüyor. Uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Almatı aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün Alma-Ata Deklarasyonu ile ünlüdür. Ukrayna ve Asya’dan pek çok insan da iş imkanları nedeni ile Almatı’ye göç etmiştir.

İklim olarak özellikle kış ayları oldukça soğuk olan Almatı için en iyi ziyaret edilecek zamanlar bahar ayları! Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 22 derece, kış aylarında ise -8 derecedir. Kara iklimine sahip Almatı’da gündüz ve gece sıcaklığı arasında önemli farklar olur. Özellikle kış aylarında geceleri hava sıcaklığı -26 derecelere kadar düşebilir. Kış sporları için şehre gidecek ziyaretçiler Kasım ayından Nisan ayına kadar kar bulabilirler.

Hayvancılık burada çok gelişmiş olduğundan Kazakların yemekleri daha çok etli yemeklerden oluşuyor. Süt ve süt ürünlerini de bu sebeple bolca ve çeşit çeşit bulabilirsiniz. Bunun dışında mantı, pişi, samsa gibi hamur işi ve börekleriyle de hemen her yerde karşılaşabilirsiniz.

Kazakistan deyince ilk olarak akla at eti geliyor. Evet, şehirde at eti diğer et türlerinden çok daha makbul! Özel olarak kesip yemek için at besliyorlar. Tabi ki diğer etlere göre çok daha pahalı.

Meşhur yemeklerinin arasında başı “beşparmak” çekiyor. İsteğe göre at eti ya da diğer etlerden hazırlanan bu yemek, et ve et suyu ile haşlanmış bir çeşit yufka ile yapılıyor. “Kazi” ve “Chuzhuk” dedikleri at etinden yaptıkları sucukları, “Kurdak” denilen kavrulmuş koyun sakatat ve yağlarından yapılmış bir et yemeği de yöresel yemekler arasında yer alıyor.

En önemli yerel içecekleri ise kısrak sütünden mayalayarak ürettikleri alkollü bir içecek olan Kımız!

Bu yöresel yemeklerin dışında İtalyan, Fransız, Çin, Özbek, Rus mutfağı gibi çok fazla çeşitte restoran bulabilirsiniz.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Panfilov Park: Şehir içinde popüler bir yeşil alan olan bu park, dinlenmek ve manzara seyretmek için oldukça güzel bir yer. Adını Moskova dışında Nazilerle savaşırken ölen ve Panfilov kahramanları olarak anılan Almatı piyade birliğine bağlı 28 askerden almış. Park içerisinde çeşitli heykeller de görebilirsiniz.

Yeşil Pazar: Panfilov Park’a 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu pazar eskiden sebze meyve alım satımı yapılan bir yer olduğu için Yeşil Pazar olarak adlandırılmış. Şimdi ise Orta Asya’ya has birçok ürün bulabileceğiniz, yerel ürünler satın alabileceğiniz, Almatı’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Arasan Hamamı: Panfilov Parkı’nın karşısında kubbeli büyük bir hamam! Rus Hamamı, Fin Hamamı ve Türk Hamamı gibi çeşitli tipte hamam deneyimi yaşayabilirsiniz. Havuza girip ve türlü türlü masaj da yaptırabilirsiniz.

Gorky Park: Panfilov Park’a ve Yeşil Pazar’a yakın bir konumda olan bu park, yürüyüş yapmak ve çocukları lunaparkta eğlendirmek için gezebileceğiniz bir yer. 100 hektarlık bir alana yayılmış olan park, adını Rus yazar Maxim Gorky’den almış. Merkez Park olarak da anılıyor şimdilerde.

Zenkov Katedrali: Panfilov Park içinde yer alan bu bina muhtemelen dünyadaki tek ahşap katedral! Onu özel yapan sadece ahşap oluşu değil. Yapımı sırasında hiç çivi kullanılmamış. 1904-1907 yılları arasında yapılmış bu katedral 1911 büyük depreminden zarar görmeden çıkmış. Tanrı’nın onu koruduğuna inanılıyor. Rus mimarisi ile yapılmış.

Merkez Cami: Kazak nüfusunun yüzde 70’ini Müslümanlar oluşturuyor. Yapımı 1999 yılında tamamlanan bu cami Türk esintileri taşıyor ve Almatı şehrinin görkemli binalarından birisi. Ayrıca Kazakistan’ın en büyük camisi unvanına sahip!

Cumhuriyet Meydanı: Şehrin güneyinde kalan ve üzerinde altından heykelin olduğu bir anıt bulanan Almatı’nın ünlü meydanıdır. Resmi törenler, büyük halk eğlenceleri bu meydanda yapılıyor.

Kok Tobe: Burası kentin güneydoğu eteklerinde yer alan dağlık bir bölge. Kok Tobe’den şehri gece veya gündüz seyredebilirsiniz. Teleferik ile ulaşabileceğiniz bu yerleşimde eğlence parkı, restoranlar gibi birçok şey de bulabilirsiniz.

Chimbulak Kayak Merkezi: Karayolu ile ulaşabileceğiz bu kayak merkezi deniz seviyesinden 2200 metre yukarıda bulunuyor. Şehir merkezinden buraya varış yoğun trafiğin olmadığı zamanlarda yaklaşık 40 dakika sürüyor. 2011 kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan bu merkez ılıman havası ve muhteşem manzarası ile şehrin en popüler kayak merkezi!

Önemli Bilgiler

Kazakistan’da geçerli para birimi Tenge’dir. Ülkede dövizle alışveriş pek yaygın olmadığından giderken yanınıza alacağınız Amerikan Doları ya da Euro gibi dövizleri döviz bürolarında bozdurmanız gerekiyor.

Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı çok fazla olduğundan şehre giderken yanınıza uygun kıyafetler almalısınız.

Ülkede yaygın olarak Rusça ve Kazak dili konuşuluyor. Yerel polislerin İngilizce bilenine rastlamak oldukça zor olduğundan herhangi bir problemle karşılaşmamak için pasaportunuzu ve tüm diğer evraklarınızı veya bunların fotokopilerini yanınızda taşımanızda fayda var. Olası bir resmi sıkıntı durumunda kolayca ulaşabilmek için Türk Konsolosluğu’nun telefonunu da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye ile Almatı arasında 3 saatlik fark bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 günü aşmayan seyahatlerinde Kazakistan’a vizesiz olarak giriş yapabilmektedirler. Kazakistan mevzuatınca 5 günü aşan seyahatlerde yabancı ülke vatandaşları göç polisine gidip bulundukları adresi kayıt ettirmeleri gerekmektedir.